Άρθρα

Ρουμανία: Οι είκοσι φιναλίστ του ημιτελικού για το Selecția Națională 2022!

Η διαδικτυακή ψηφοφορία για το Selecția Națională 2022 ξεκίνησε χθες και κράτησε μια ολόκληρη μέρα και το κοινό είχε το δικαίωμα να επιλέξει μια από τις αγαπημένες του συμμετοχές για να προκριθεί στον Ημιτελικό. Μόνο 5 συμμετέχοντες προκρίνονται από αυτές την διαδικτυακή ψηφοφορία, ενώ οι άλλοι 15 επιλέγονται από την κριτική επιτροπή. Η κριτική επιτροπή αποτελείται από τους: Alexandra Ungureanu, Ozana Barabancea, Randi, Cristian Faur και Adrian Romcescu.

Oι 20 φιναλίστ είναι οι εξής:

Alex Parker & Erik Frank & Bastien – All This Love
Aldo Blaga – Embers
Andra Oproiu – Younique
Andrei Petruş – Take me
ARIS – Do Svidaniya
Cezar Ouatu – For everyone
Claudia, Minodora, Diana – România mea
Dora Gaitanovici – Ana
Eliza G – The other half of me
E-an-na – Malere
Eugenia Nicolae – Doina
Gabriel Basco – One night
Kyrie Mendél – Hurricane
Mălina – Prisoner
MOISE – Guilty
Oana Tabultoc – Utopia
Petra – Ireligios
VANU – Never give up
Vizi Imre – Sparrow
WRS – Llamame

Η διαδικτυακή ψηφοφορία έσωσε του εξής:

Vizi Imre – Sparrow
Oana Tabultoc – Utopia
Mălina – Prisoner
E-an-na – Malere
Andra Oproiu – Younique

Το δεύτερο μέρος του ημιτελικού θα διεξαχθεί το Σάββατο, 12 Φεβρουαρίου και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά. Η κριτική επιτροπή θα επιλέξει δέκα τραγούδια για να περάσουν στον τελικό.

Στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 5 Μαρτίου, ο νικητής και εκπρόσωπος της Ρουμανίας στο Τορίνο θα καθοριστεί με συνδυασμό ψηφοφορίας του κοινού και της κριτικής επιτροπής.

Μείνετε συντονισμένοι στο Eurovision Fun για όλες τις εξελίξεις σχετικά με την συμμετοχή της Ρουμανίας στην Eurovision 2022!

Ρουμανία: Δείτε τις live εμφανίσεις του ημιτελικού του Selectia Nationala 2022!

Απόψε, Σάββατο 5 Φεβρουαρίου θα ξεκινήσουν τα προγράμματα που είναι αφιερωμένα για τον ημιτελικό της Εθνικής επιλογής του 2022, “Drumul spre Torino” (Δρόμος για το Τορίνο).

Ωστόσο, πριν λίγο στο επίσημο κανάλι της δημόσιας τηλεόρασης της Ρουμανίας TVR στο YouTube δημοσιεύτηκαν βίντεο με τις live εμφανίσεις όλων των φετινών συμμετοχών.

Τις ζωντανές εμφανίσεις μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Με την πρώτη από τις τρεις εκδόσεις της εκπομπής να ξεκινάει απόψε και η τρίτη εκπομπή να ολοκληρώνεται στις 7 Φεβρουάριου. Επομένως οι τρεις εκπομπές θα πραγματοποιηθουν στις 5-7 Φεβρουαρίου, στο TVR 1 με αποκλειστικές εικόνες από τους ημιτελικούς της Εθνικής Επιλογής.

Στις 9 και 10 Φεβρουαρίου, οι θαυμαστές θα μπορούν να ψηφίζουν τα αγαπημένα τους τραγούδια στην επίσημη σελίδα του Eurovision Romania στο Facebook.

Η εκπομπή για την ολοκλήρωση του ημιτελικού θα πραγματοποιηθει το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου, ζωντανά στο TVR.

Παρουσιάστρια θα είναι η Ilinca Băcilă (Εκπρόσωπος Ρουμανίας 2017), όπου για πρώτη φορά θα μας μεταδώσει αποκλειστικά, πλάνα από τα γυρίσματα, τις εντυπώσεις των κριτών, των ημιτελικών με τα συναισθήματα και τη χαρά του διαγωνισμού για τον μεγαλύτερο διεθνή μουσικό διαγωνισμό στον κόσμο.

Τα τραγούδια που διαγωνίζονται στη ρουμανική επιλογή είναι:

  • Alex Parker & Erik Frank & Bastien – “Best of me”
  • Aldo Blaga – “Embers”
  • Alexa – “Hoodies and cold nights”
  • Alina Amon – “Without you”
  • Ana Lazăr – “Youngster”
  • Andra Oproiu – “Younique”
  • Andrea Stocchino – “Avere paura” (To be afraid)
  • Andrei Petruş – “Take me”
  • ARIS – “Do Svidaniya” (Goodbye)
  • Ayona Iordănescu – “Let me come to you”
  • Barbara – “Hypnotized”
  • Bogdan Dumitraş – “Sign”
  • Carmen Trandafir – “Măşti” (Masks)
  • Cezar Ouatu – “For everyone”
  • Ciro De Luca – “Imperdonabile” (Unforgiveable)
  • Claudia, Minodora, Diana – “România mea” (My Romania)
  • Dan Helciug – “241”
  • Dora Gaitanovici – “Ana”
  • E-an-na – “Malere”
  • Eliza G – “The other half of me”
  • Eugenia Nicolae – “Doina”
  • Fabian Ferrara – “That way”
  • Forţele de muncă – “Hai afară, frate!” (Come out brother!)
  • Gabriel Basco – “One night”
  • Giulia-Georgia Beiliciu – “Find your way”
  • Ivelin Trakiyski – “Neverending”
  • Jessie – “Regret”
  • Kyrie Mendél – “Hurricane”
  • Letiţia Moisescu – “Mirunica”
  • Leyah – “I’ll be fine”
  • Mălina – “Prisoner”
  • Miryam – “Top of the rainbow”
  • MOISE – “Guilty”
  • Oana Tabultoc – “Utopia”
  • Olivia Miheţ – “Fragile”
  • Othello – “You’re worthy”
  • Outflow – “Running in circles”
  • Petra – “Ireligios” (Irreligious)
  • Popa Roberta-Maria – “Indigo”
  • Romeo Zaharia – “Until the fight is over”
  • Silvia Costache – “Save me”
  • Sophia – “Beautiful lies”
  • Stelian – “Remember”
  • VANU – “Never give up”
  • Vizi Imre – “Sparrow”
  • WRS – “Llámame” (Call me)

Μείνετε συντονισμένοι στο Eurovision Fun για όλες τις εξελίξεις σχετικά με την συμμετοχή της Ρουμανίας στην Eurovision 2022!

Πηγή: TVR