Άρθρα

Eurovision 2010s – Δεύτερος ημιτελικός: Δείτε τις χώρες που περνάνε στον τελικό!

Το 2020 αποτελεί την αρχή μιας νέας δεκαετίας και στο EurovisionFun πραγματοποιήσαμε την ανάδειξη της καλύτερης συμμετοχής της κάθε χώρας ξεχωριστά για την δεκαετία που πέρασε.

Κάθε φορά, καλούμασταν να επιλέξουμε την αγαπημένη μας συμμετοχή μιας χώρας για την περίοδο 2010-2019, παίρνοντας τις χώρες με αλφαβητική σειρά (βάσει της ονομασίας τους στην αγγλική γλώσσα). Η διαδικασία ολοκληρωνόταν σε δύο στάδια:

  1. Την βαθμολογία της συνακτικής ομάδας του EurovisionFun όπου έπειτα από τις ψήφους μας το αποτέλεσμα προσαρμοζόταν στο σύστημα βαθμολογίας της Eurovision (1-8,10,12)
  2. Την δική σας βαθμολογία, με αναγωγή στο ίδιο σύστημα, έπειτα από σχετικό poll και το πέρας 24 ωρών, στο οποίο “κλείδωνε” το αποτέλεσμα

Το άθροισμα των δύο αυτών βαθμολογιών έδινε κάθε φορά και την τελική κατάταξη την οποία μαθαίνατε σε σχετικό άρθρο.

Η κορυφαία συμμετοχή κάθε χώρας, όπως αυτή αναδείχθηκε μέσα από το POLL,  αποτελεί και την συμμετοχή της χώρας για την διαδικασία ανάδειξης της κορυφαίας συμμετοχής καθώς και της καλύτερης δεκάδας για την περασμένη δεκαετία. Έπειτα από κλήρωση, τα 46 τραγούδια χωρίστηκαν σε 2 ημιτελικούς με τον δεύτερο να ολοκληρώνεται αυτή τη στιγμή.

Η διαδικασία ολοκληρώνεται επίσης σε δύο στάδια, ως άνωθεν (χωρίς αναγωγή στο σύστημα της Eurovision):

  1. Την βαθμολογία της συνακτικής ομάδας του EurovisionFun
  2. Την δική σας βαθμολογία έπειτα από το αντίστοιχο poll

Τα αποτελέσματα

 

Έπειτα και από τις 2 ψηφοφορίες και τον συνδυασμό των αποτελεσμάτων τους, οι 13 χώρες που περνάνε στον τελικό είναι, με τυχαία σειρά, οι εξής:

  • Βουλγαρία – Poli Genova – “If Love Was A Crime
  • Αυστρία – Conchita Wurst – “Rise Like a Phoenix
  • Ολλανδία – Duncan Laurence – “Arcade
  • Αζερμπαϊτζάν – Safura – “Drip Drop
  • Εσθονία – Elina Born & Stig Rästa – “Goodbye To Yesterday
  • Ρωσία – Sergey Lazarev – “You Are The Only One
  • Τουρκία – maNga – “We Could Be The Same
  • Αρμενία – Iveta Mukuchyan – “LoveWave
  • Ελλάδα – Loucas Yiorkas ft. Stereo Mike – “Watch My Dance
  • Ηνωμένο Βασίλειο – Lucie Jones – “Never Give Up On You
  • Λιθουανία – Ieva Zasimauskaitė – “When We’re Old
  • Λευκορωσία – Alyona Lanskaya – “Solayoh
  • Ελβετία – Luca Hänni – “She Got Me

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους ψηφίσατε και δίνουμε ραντεβού για την ψηφοφορία του μεγάλου τελικού!

 

Eurovision 2010s – Δεύτερος ημιτελικός: Ψηφίστε τις αγαπημένες σας συμμετοχές από την δεκαετία που πέρασε!

Το 2020 αποτελεί την αρχή μιας νέας δεκαετίας και στο EurovisionFun πραγματοποιήσαμε την ανάδειξη της καλύτερης συμμετοχής της κάθε χώρας ξεχωριστά για την δεκαετία που πέρασε.

Κάθε φορά, καλούμασταν να επιλέξουμε την αγαπημένη μας συμμετοχή μιας χώρας για την περίοδο 2010-2019, παίρνοντας τις χώρες με αλφαβητική σειρά (βάσει της ονομασίας τους στην αγγλική γλώσσα). Η διαδικασία ολοκληρωνόταν σε δύο στάδια:

  1. Την βαθμολογία της συνακτικής ομάδας του EurovisionFun όπου έπειτα από τις ψήφους μας το αποτέλεσμα προσαρμοζόταν στο σύστημα βαθμολογίας της Eurovision (1-8,10,12)
  2. Την δική σας βαθμολογία, με αναγωγή στο ίδιο σύστημα, έπειτα από σχετικό poll και το πέρας 24 ωρών, στο οποίο “κλείδωνε” το αποτέλεσμα

Το άθροισμα των δύο αυτών βαθμολογιών έδινε κάθε φορά και την τελική κατάταξη την οποία μαθαίνατε σε σχετικό άρθρο.

Η κορυφαία συμμετοχή κάθε χώρας, όπως αυτή αναδείχθηκε μέσα από το POLL,  αποτελεί και την συμμετοχή της χώρας για την διαδικασία ανάδειξης της κορυφαίας συμμετοχής καθώς και της καλύτερης δεκάδας για την περασμένη δεκαετία. Έπειτα από κλήρωση, τα 46 τραγούδια χωρίστηκαν σε 2 ημιτελικούς με τον δεύτερο να ξεκινάει αυτή τη στιγμή.

Η διαδικασία ολοκληρώνεται επίσης σε δύο στάδια, ως άνωθεν (χωρίς αναγωγή στο σύστημα της Eurovision):

  1. Την βαθμολογία της συνακτικής ομάδας του EurovisionFun
  2. Την δική σας βαθμολογία έπειτα από το αντίστοιχο poll

Ψηφοφορία

Στο poll που ακολουθεί, επιλέξτε έως και τις δέκα (10) αγαπημένες σας συμμετοχές του δεύτερου ημιτελικού  με τις 13 καλύτερες να προκρίνονται, με το πέρας αυτού, στον μεγάλο τελικό:


“Eurostream 2020”: Δείτε τους φιναλίστ του δεύτερου ημιτελικού!

Το Eurostream 2020 είναι μια πρωτοβουλία μεταξύ 20 ειδησεογραφικών μέσων του θεσμού της Eurovision, όπου, έπειτα από την ακύρωση του φετινού διαγωνισμού, προσπαθούν να δώσουν στο κοινό του μία “γεύση” από το ενδεχόμενο αποτέλεσμα του χωρίς αυτό να αντικαθιστά το τι επρόκειτο πραγματικά να συμβεί.

Την Τρίτη 5 Μαΐου, την Πέμπτη 7 Μαΐου – και τέλος το Σάββατο 9 Μαΐου, λαμβάνει χώρα ο διαδικτυακός διαγωνισμός streaming και υποστηρίζεται από διάφορα μέσα ενημέρωσης της Eurovision.

Περισσότερες λεπτομέρειες παρατίθενται παρακάτω:

  • Και οι τρεις παραστάσεις θα ξεκινήσουν στις 21:00 CET (22:00 ώρα Ελλάδος) – όπως συμβαίνει πάντα στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision.
  • Η ψηφοφορία θα αποτελείται από 50% επαγγελματίες μουσικούς (κριτική επιτροπή) και 50% ψηφοφορία κοινού. Θα είναι η ίδια μορφή με εκείνης της Eurovision.
  • Οι συμμετέχοντες τοποθετούνται στον ημιτελικό που είχαν ήδη συμμετάσχει στην κλήρωση κατανομής της Eurovision που πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιανουαρίου.
  • 10 χώρες από κάθε ημιτελικό θα συνεχίσουν στον τελικό όπου θα ενταχθούν από τις 5 μεγάλες χώρες της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Γερμανίας, της Γαλλίας και του Ηνωμένου Βασιλείου – και των Κάτω Χωρών που θα φιλοξενούσαν τον φετινό διαγωνισμό.

Η ψηφοφορία του κοινού ξεκίνησε νωρίτερα σήμερα, με τις κριτικές επιτροπές να έχουν ήδη βαθμολογήσει μία μέρα νωρίτερα. Για την Λετονία, το Ισραήλ και την Ρωσία, δεν υπήρξε κριτική επιτροπή, με το αποτέλεσμα αυτών να βασίστηκε στο αποτέλεσμα των επιτροπών των γειτονικών τους χωρών.

Μεταξύ των επιτροπών των χωρών , βρίσκονται και οι παρακάτω γνώριμοι καλλιτέχνες του διαγωνισμού:

  • Kejsi Tola (Αλβανία 2009)
  • Cesar Sampson (Αυστρία 2018)
  • Eldar Gasimov (Αζερμπαϊτζάν 2011)
  • Arytom Lukyanenko (Λευκορωσία 2017 ως μέλος των Naviband)
  • Georgi Simeonov (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Joanna Dragneva (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Zhana Bergendorff (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Bojan Jambrošić (Κροατία 2020 national final participant)
  • Pamela Ramljak (Κροατία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 2005 and Κροατία 2010 ως μέλος των Feminnem)
  • Andreas Kapatais (Κύπρος 2016 ως μέλος των Minus One)
  • Chris Ioannidis (Κύπρος  2016 ως μέλος των Minus One)
  • Constantinos Amerikanos (Κύπρος 2016 ως μέλος των Minus One)
  • Bryan Rice (Δανία 201o και 2014 – εθνικός τελικός)
  • Jonas Rasmussen (Δανία 2018)
  • Julie Berthelsen (Δανία 2019 – εθνικός τελικός)
  • Jüri Pootsmann (Εσθονία 2016)
  • Amaury Vassili (Γαλλία 2011)
  • Madame Monsieur (Γαλλία 2018)
  • Mariam Mamadashvili (Γεωργία 2016 – Eurovision Junior)
  • Benedikt Brynleifsson (Ισλανδία 2011 ως μέλος των Sjonni’s Friends)
  • Helga Möller (Ισλανδία 1986 ως μέλος των ICY)
  • Vincenzo Cantiello (Ιταλία 2014 – Eurovision Junior)
  • Jurgis Brūzga (Λιθουανία 2018 και 2019 – εθνικός τελικός)
  • Glen Vella (Μάλτα 2011)
  • Geta Burlacu (Μολδαβία 2008)
  • Petronela Donciu (Μολδαβία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Viorela Moraru (Μολδαβία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Alexandra Rotan (Νορβηγία 2019 ως μέλος τωνKEiiNO)
  • Liza Vassilieva (Νορβηγία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Ricardo Soler (Πορτογαλία 2008 και 2012 – εθνικός τελικός)
  • Ovi Jacobsen (Ρουμανία 2010 και 2014)
  • Paula Seling (Ρουμανία 2010 και 2014)
  • Bojana Stamenov (Σερβία 2015)
  • Zalagasper (Σλοβενία 2019)
  • Ainhoa Cantalapiedra (Ισπανία 2003 και 2010 – εθνικός τελικός)
  • Sofia Rol (Ουκρανία 2016 – Eurovision Junior)
  • Jake Shakeshaft (Ηνωμένο Βασίλειο 2016)

Τα αποτελέσματα

Έπειτα απο τον συνδυασμό των δύο ψηφοφοριών, οι δέκα φιναλίστ από τον δεύτερο ημιτελικό είναι, με τυχαία σειρά, οι:

  • Γεωργία
  • Ελλάδα
  • Αλβανία
  • Ισλανδία
  • Δανία
  • Αρμενία
  • Ελβετία
  • Σερβία
  • Βουλγαρία
  • Αυστρία

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον δεύτερο ημιτελικό ΕΔΩ


Η διαδικάσία θα συνεχιστεί με τον μεγάλο τελικό και την ανάδειξη του νικητή του Eurostream 2020!

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το έργο θα είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του Eurostream 2020.