Άρθρα

Κροατία: Τα αναλυτικά αποτελέσματα του DORA 2019

γήκαν στη δημοσιότητα από τον δημόσιο ραδιοτηλεοπτικό φορέα της Κροατίας, HRΤ, τα αναλυτικά αποτελέσματα του εσωτερικού διαγωνισμού για την ανάδειξη εκπροσώπου της χώρας στην Eurovision, Dora 2019, με μεγάλο νικητή τον Roko και το τραγούδι The dream (εδώ τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα κριτικής επιτροπής και ψηφοφορίας του κοινού).

Τα αναλυτικά αποτελέσματα και των 16 συμμετοχών του τηλεοπτικού κοινού (τηλεφωνήματα και sms)

1.  THE DREAM – ROKO 11524 (7088 τηλ+ 4436 SMS)
2.  BRUTARELO – LUKA NIŽETIĆ 6838 (3663 τηλ + 3175 SMS)
3.  TOWER OF BABYLON – LORENA 5585 (3538 τηλ+ 2047 SMS)
4.  IN THE SHADOWS – MANNTRA 3921 (2183 τηλ + 1738 SMS)
5.  VRIJEME PREDAJE – BOJAN JAMBROŠIĆ & DANIJELA PINTARIĆ 2185 (1410 τηλ+ 775 SMS)
6.  NE POSTOJIM KAD NISI TU – JURE BRKLJAČA 2169 (1328 τηλ+ 841 SMS)
7.  REDEMPTION – EMA GAGRO 1970 (1063 τηλ + 907 SMS)
8.  I BELIEVE IN TRUE LOVE – BERBARDA 1855 (1145 τηλ+ 710 SMS)
9.  DON’T GIVE UP – BETA SUDAR 1815 (1250 τηλ+ 565 SMS)
10. TEK JE POČELO – LIDIJA BAČIĆ LILLE 1509 (945 τηλ+ 564 SMS)
11. INDIGO – DOMENICA 1394 (817 τηλ+ 577 SMS)
12. ALL I REALLY WANT – ELIS LOVRIĆ 1194 (813 τηλ+ 381 SMS)
13. BACK TO THAT SWING – GELATO SISTERS 1165 (827 τηλ+ 338 SMS)
14. TELL ME – JELENA BOSANČIĆ 947 (790 τηλ+ 157 SMS)
15. TEBI PRIPADAM – LEA MIJATOVIĆ 836 (615 τηλ+ 221 SMS)
16. NISAM TO ŠTO ŽELE – KIM VERSON 343 (210 τηλ+ 133 SMS)

Η σειρά κατάταξης της δεκάδας σύμφωνα με τις τοπικές κριτικές επιτροπές:

1. THE DREAM – ROKO
2. TOWER OF BABYLON – LORENA
3. ALL I REALLY WANT – ELIS LOVRIĆ
4. REDEMPTION – EMA GAGRO
5. I BELIEVE IN TRUE LOVE – BERNARDA
6. IN THE SHADOWS – MANNTRA
7. DON’T GIVE UP – BETA SUDAR
8. BRUTALERO – LUKA NIŽETIĆ
9. NE POSTOJIM KAD NISI TU – JURE BRKLJAČA
10. BACK TO THAT SWING – GELATO SISTERS

Η τελική δωδεκάδα μετά τον συμψηφισμό τηλεψηφοφορίας και κριτικών επιτροπών:

1. ROKO
2. LORENA
3. LUKA NIŽETIĆ
4. MANNTRA
5. EMA GAGRO
6. BERBARDA
7. ELIS LOVRIĆ
8. JURE BRKLJAČA
9. BOJAN JAMBROŠIĆ & DANIJELA PINTARIĆ
10. BETA SUDAR
11. LIDIJA BAČIĆ LILLE (1 bod publike)
12. GELATO SISTERS (1 bod žirija)

Μεγάλος νικητής λοιπόν κριτικών επιτροπών αλλά και του κοινού ο Roko που θα προσπαθήσει να ξαναφέρει την πρόκριση στον Μεγάλο Τελικό για την Κροατία

Κροατία: Ακούστε αποσπάσματα από τα τραγούδια του Dora 2019

Δόθηκαν στη δημοσιότητα σήμερα αποσπάσματα των 16 υποψήφιων τραγουδιών του Dora 2019. Ο νικητής του Dora θα εκπροσωπήσει την Κροατία στη Eurovision 2019 στο Τελ Αβίβ.

Μπορείτε να ακούσετε τα αποσπάσματα εδώ

Οι υποψήφιοι του Dora 2019

1. ALL I REALLY WANT (E. Lovrić – E. Lovrić – E. Lovrić/O.Dešić) – ELIS LOVRIĆ
2. AMORERO BRUTALERO (B. Mihaljević – M. Mihaljević – B. Mihaljević) – LUKA NIŽETIĆ
3. BACK TO THE SWING (T. Hrelec – T. Hrelec – T. Hrelec) – GELATO SISTERS
4. BROD BEZ IMENA (E. Botrić/M. Šimac – M. Šimac – E. Botrić) – 4 TENORA
5. DON’T GIVE UP (P. Martinjak – P. Martinjak/M. Johansson – P. Martinjak) – BETA SUDAR
6. I BELIEVE IN TRUE LOVE (D. Rapotec Ute – T. Bon/B. Brunović – D. Rapotec Ute) – BERNARDA BRUNO
7. INDIGO (T. Huljić – V. Huljić – L. Škaro/T. Huljić) – DOMENIKA
8. IN THE SHADOWS (M. Matijević Sekul/M. Kolarić/B. Kolarić – M. Kolarić/M. Matijević Sekul/B. Kolarić – M. Matijević Sekul) – MANNTRA
9. NE POSTOJIM KAD NISI TU (M.D. Rus – M.D. Rus – M.D. Rus/M. Blum) – JURE BRKLJAČA
10. REDEMPTION (A. Björkman/A. Pupavac/K. Persson/E. Gagro – A. Pupavac – A. Björkman/A. Pupavac/K. Persson/E. Gagro) – EMA GAGRO
11. TEBI PRIPADAM (I. Ivanović/M. Vojvodić – I. Ivanović/M. Vojvodić – I. Ivanović/M. Vojvodić) – LEA MIJATOVIĆ
12. TEK JE POČELO (D. Dumančić – Fayo – B. Đurđević) – LIDIJA BAČIĆ LILLE
13. TELL ME (J. Bosančić – J. Bosančić – J. Bosančić/A. Devčić/H. Domazet) – JELENA BOSANČIĆ
14. TOWER OF BABYLON (T. Huljić – V. Huljić/I. Huljić –L. Škaro/T. Huljić) – LORENA BUĆAN
15. THE DREAM (J. Houdek – J. Houdek/C. Mason/A. Čubrić – I. Škunca/F. Gjud) – ROKO BLAŽEVIĆ
16. VRIJEME PREDAJE (A.T. Eterović – L. Čeči Baksa – A.T. Eterović) – BOJAN JAMBROŠIĆ i DANIJELA PINTARIĆ

Ο εθνικός τελικός της χώρας θα πραγματοποιηθεί μετά από 8 ολόκληρα χρόνια στης 16 Φεβρουαρίου στο Marino Cvetkovic Sports Hall.

Ο νικητής θα αναδειχθεί μετά από τον συμψηφισμό της βαθμολογίας του τηλεοπτικού κοινού και της κριτικής επιτροπής.

Κροατία: Οι 16 υποψήφιοι του Dora 2019

δημόσιο κανάλι της Κροατίας, HRT, ανακοίνωσε πριν από λίγο τους 16 υποψήφιους καλλιτέχνες του Dora 2019, της εθνικής διαδικασίας επιλογής του εκπροσώπου της χώρας στον διαγωνισμό της Eurovision.

Από τις συνολικά 150 αιτήσεις, η ειδική επιτροπή επέλεξε τις πιο κάτω 16 συμμετοχές:

1. ALL I REALLY WANT (E. Lovrić – E. Lovrić – E. Lovrić/O.Dešić) – ELIS LOVRIĆ
2. AMORERO BRUTALERO (B. Mihaljević – M. Mihaljević – B. Mihaljević) – LUKA NIŽETIĆ
3. BACK TO THE SWING (T. Hrelec – T. Hrelec – T. Hrelec) – GELATO SISTERS
4. BROD BEZ IMENA (E. Botrić/M. Šimac – M. Šimac – E. Botrić) – 4 TENORA
5. DON’T GIVE UP (P. Martinjak – P. Martinjak/M. Johansson – P. Martinjak) – BETA SUDAR
6. I BELIEVE IN TRUE LOVE (D. Rapotec Ute – T. Bon/B. Brunović – D. Rapotec Ute) – BERNARDA BRUNO
7. INDIGO (T. Huljić – V. Huljić – L. Škaro/T. Huljić) – DOMENIKA
8. IN THE SHADOWS (M. Matijević Sekul/M. Kolarić/B. Kolarić – M. Kolarić/M. Matijević Sekul/B. Kolarić – M. Matijević Sekul) – MANNTRA
9. NE POSTOJIM KAD NISI TU (M.D. Rus – M.D. Rus – M.D. Rus/M. Blum) – JURE BRKLJAČA
10. REDEMPTION (A. Björkman/A. Pupavac/K. Persson/E. Gagro – A. Pupavac – A. Björkman/A. Pupavac/K. Persson/E. Gagro) – EMA GAGRO
11. TEBI PRIPADAM (I. Ivanović/M. Vojvodić – I. Ivanović/M. Vojvodić – I. Ivanović/M. Vojvodić) – LEA MIJATOVIĆ
12. TEK JE POČELO (D. Dumančić – Fayo – B. Đurđević) – LIDIJA BAČIĆ LILLE
13. TELL ME (J. Bosančić – J. Bosančić – J. Bosančić/A. Devčić/H. Domazet) – JELENA BOSANČIĆ
14. TOWER OF BABYLON (T. Huljić – V. Huljić/I. Huljić –L. Škaro/T. Huljić) – LORENA BUĆAN
15. THE DREAM (J. Houdek – J. Houdek/C. Mason/A. Čubrić – I. Škunca/F. Gjud) – ROKO BLAŽEVIĆ
16. VRIJEME PREDAJE (A.T. Eterović – L. Čeči Baksa – A.T. Eterović) – BOJAN JAMBROŠIĆ i DANIJELA PINTARIĆ

Η επιτροπή που επέλεξε τους υποψηφίας ήταν οι Vanna, Zlatko Turkalj, Igor Geržina, Ante Pecotić, Zlatko Gall, Antonija Šola και Željen Klašterka.

Ο εθνικός τελικός της χώρας θα πραγματοποιηθεί μετά από 8 ολόκληρα χρόνια στης 16 Φεβρουαρίου στο Marino Cvetkovic Sports Hall.

Ο νικητής θα αναδειχθεί μετά από τον συμψηφισμό της βαθμολογίας του τηλεοπτικού κοινού και της κριτικής επιτροπής.