Άρθρα

Αλβανία: Δείτε τις εμφανίσεις της τρίτης βραδιάς του FiK 61!

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη βραδιά του 61ου Festivali i Këngës, όπου θα επιλεγεί ο εκπρόσωπος της Αλβανίας για την Eurovision 2023 στο Λίβερπουλ. Συνολικά στον διαγωνισμό θα συμμετέχουν 26 καλλιτέχνες.  Όπως και οι άλλες βραδιές, η τρίτη βραδιά πραγματοποιήθηκε επίσης στο Pallati i Kongreseve στα Τίρανα, όπου ακούσαμε 16 ντουέτα από επαγγελματίες καλλιτέχνες και θρυλικούς καλλιτέχνες του FiK να ερμηνεύουν διασκευές ιστορικών τραγουδιών του FiK με ζωντανή ορχήστρα. Παρουσιάστρια του FIK 61 ήταν η Arbana Osmani.

Τις εμφανίσεις της τρίτης βραδιάς μπορείτε να τις παρακολουθησετε στους παρακάτω συνδέσμους:

  1. Lynx & Aleksander Gjoka – “Ecên në shi” (FiK 32, 1993)
  2. Enxhi Nasufi & Edea Demaliaj – “Mos qaj” (FiK 36, 1997)
  3. Evi Reçi & Irma Libohova – “Të karkoj” (FiK 27, 1988)
  4. Petrit Çarkaxhiu & Bojken Lako – “Nothing is far” (FiK 38, 1999)
  5. Rezarta Smaja & Luan Zhegu – “A do te vish” (FiK 26, 1987)
  6. Sergio Hajdini & Kamela Islamaj – “Ne jemi tre” (FiK 4, 1965)
  7. Elsa Lila & Capital T – “Pyes lotin” (FiK 35, 1996)
  8. Fabian Basha & Eranda Libohova – “Kthehu për vehte për mua” (FiK 35, 1996)
  9. Rovena Dilo & Soni Malaj – “Ante i land sime” (FiK 39, 2000)
  10. Franc Koruni & Altin Goci – “Entrroi” (FiK 30, 1991)
  11. Fifi & Flori Mumajesi – “Larg u largova” (FIK 32, 1993)
  12. Albina dhe familia Kelmendi & Josif Gjipali – “Na lini të jetomên” (FiK 30, 1991)
  13. Manjola Nallbani & Eneda Tarifa – “Kur e humba një ľorija” (FiK 32, 1993)
  14. 2 Farm & Redon Makashi – “Dikur luaja me saksin e saj” (FiK 33, 1994)
  15. Alban Kondi & Lore & West Side Family – “Jehonë” (FiK 47, 2008)
  16. Gjergj Kaçinari & Elhaida Dani – “Natën vonë” (FiK 11, 1972)

Καλεσμένοι στην αποψινή βραδιά ήταν οι Kalush Orchestra όπου ερμήνευσαν το Stefania.

Υπενθυμίζουμε ότι οι 21 καλλιτέχνες που συνεχίζουν και θα δούμε αύριο είναι:

  1. Enxhi Nasufi – “Burrë”
  2. Erma Mici – “Kozmosi i dashurisë”
  3. Fabian Basha – “Një gotë”
  4. Fifi – “Stop”
  5. Urban Band – “Në çdo hap”
  6. 2 Farm – “Atomike”
  7. Rezarta Smaja – “N’Eden”
  8. Albina & Familja Kelmendi – “Duje”
  9. Sergio Hajdini – “Vështirë”
  10. Rovena Dilo – “Motit”
  11. Melodajn Mancaku – “Gjysma e zemrës sime”
  12. Gjergj Kaçinari – “Dje”
  13. Franc Koruni – “Në pritje”
  14. Petrit Çarkaxhiu – “Emri yt mirësi”
  15. Elsa Lila – “Evita”
  16. Gent Hoxha – “Ajër”
  17. Evi Reçi – “Ma kthe”
  18. Manjola Nallbani – “Dua”
  19. Lynx – “Nëse ke besim”
  20. Alban Kondi & Lore – “Melodi”
  21. Vanesa Sono – “Aroma jonë”

Υπενθυμίζουμε ότι το πρώτο βραβείο του Festivali i Këngës θα καθοριστεί από την επαγγελματική κριτική επιτροπή, ενώ το τραγούδι που θα εκπροσωπήσει την Αλβανία στη Eurovision 2023 θα επιλεγεί με την ψηφοφορία του τηλεοπτικού κοινού μέσω SMS.

O τελικός του 61ου Festivali i Këngës θα πραγματοποιηθει αύριο Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου στις 22:00 όπου θα γνωρίζουμε τον επόμενο εκπρόσωπο της Αλβανίας.

Μείνετε συντονισμένοι στο Eurovisionfun για όλες τις εξελίξεις σχετικά με την συμμετοχή της Αλβανίας στην Eurovision 2023!