Eurovision Home Concerts: Δείτε το έβδομο και τελευταίο επεισόδιο!

Μέσω του επίσημου καναλιού του διαγωνισμού στο YouTube, δημοσιεύθηκε πριν λίγο το έβδομο επεισόδιο των Eurovision Home Concerts το οποίο είναι και το τελευταίο αυτής της σειράς.

Οι καλλιτέχνες της Eurovision ακολουθούν την τάση των καλλιτεχνών να ερμηνεύουν ζωντανή μουσική στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης για τους θαυμαστές τους. Κάθε συναυλία της Eurovision Home Concerts θα περιλαμβάνει πολλούς καλλιτέχνες που έχουν συμμετάσχει στην οικογένεια της Eurovision με την πάροδο των ετών, συμπεριλαμβανομένων και καλλιτεχνών από το 2020. Κάθε καλλιτέχνης θα εκτελέσει το δικό του τραγούδι και μια διασκευή από την 65χρονη ιστορία της Eurovisioσn. Η επιλογή της διασκευής του τραγουδιού που θα ερμηνεύει ο κάθε καλλιτέχνης απόψε έγινε από όλους εμάς, μέσω ενός poll, μέσω των social media του διαγωνισμού.

Στο τελευταίο επεισόδιο μπορείτε να παρακολουθήσετε τις παρακάτω ερμηνείες:

  1. Dami Im “Sound Of Silence”, “Rise Like A Phoenix”
  2. Dana “All Kinds Of Everything”
  3. Diodato “Fai Rumore”, “Piove”
  4. Eimear Quinn “The Voice”, “Répondez-moi”
  5. Go_A “Solovey”, “Dancing Lasha Tumbai”
  6. Imri Ziv “I Feel Alive”, “Grande Amore”
  7. MELOVIN “Under The Ladder”, “Rise Like A Phoenix”
  8. Secret Garden “Nocturne”
  9. Yohanna “Is It True”, “Euphoria”

Δείτε το έβδομο και τελευταίο επεισόδιο στο βίντεο που ακολουθεί:

“Eurostream 2020”: Μεγάλη νικήτρια η Ισλανδία! Στην 17η θέση η Ελλάδα

Το Eurostream 2020 ήταν μια πρωτοβουλία μεταξύ 20 ειδησεογραφικών μέσων του θεσμού της Eurovision, όπου, έπειτα από την ακύρωση του φετινού διαγωνισμού, προσπάθησαν να δώσουν στο κοινό του μία “γεύση” από το ενδεχόμενο αποτέλεσμα του χωρίς αυτό να αντικαθιστά το τι επρόκειτο πραγματικά να συμβεί.

Την Τρίτη 5 Μαΐου, την Πέμπτη 7 Μαΐου – και τέλος απόψε, Σάββατο 9 Μαΐου, έλαβε χώρα ο διαδικτυακός διαγωνισμός streaming που υποστηρίχθηκε από διάφορα μέσα ενημέρωσης της Eurovision.

Περισσότερες λεπτομέρειες παρατίθενται παρακάτω:

  • Και οι τρεις παραστάσεις ξεκίνησαν στις 21:00 CET (22:00 ώρα Ελλάδος) – όπως συμβαίνει πάντα στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision.
  • Η ψηφοφορία αποτελούταν από 50% επαγγελματίες μουσικούς (κριτική επιτροπή) και 50% ψηφοφορία κοινού. Ήταν η ίδια μορφή με εκείνης της Eurovision.
  • Οι συμμετέχοντες τοποθετήθηκαν στον ημιτελικό που είχαν ήδη συμμετάσχει στην κλήρωση κατανομής της Eurovision που πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιανουαρίου.
  • 10 χώρες από κάθε ημιτελικό συνέχισαν στον τελικό μαζί με τις 5 μεγάλες χώρες της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Γερμανίας, της Γαλλίας και του Ηνωμένου Βασιλείου – και των Κάτω Χωρών που θα φιλοξενούσαν τον φετινό διαγωνισμό.

Η ψηφοφορία του κοινού ξεκίνησε νωρίτερα σήμερα, με τις κριτικές επιτροπές να έχουν ήδη βαθμολογήσει μία μέρα νωρίτερα. Για την Λετονία, το Ισραήλ και την Ρωσία, δεν υπήρξε κριτική επιτροπή, με το αποτέλεσμα αυτών να βασίστηκε στο αποτέλεσμα των επιτροπών των γειτονικών τους χωρών.

Μεταξύ των επιτροπών των χωρών , βρέθηκαν και οι παρακάτω γνώριμοι καλλιτέχνες του διαγωνισμού:

  • Kejsi Tola (Αλβανία 2009)
  • Cesar Sampson (Αυστρία 2018)
  • Eldar Gasimov (Αζερμπαϊτζάν 2011)
  • Arytom Lukyanenko (Λευκορωσία 2017 ως μέλος των Naviband)
  • Georgi Simeonov (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Joanna Dragneva (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Zhana Bergendorff (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Bojan Jambrošić (Κροατία 2020 national final participant)
  • Pamela Ramljak (Κροατία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 2005 and Κροατία 2010 ως μέλος των Feminnem)
  • Andreas Kapatais (Κύπρος 2016 ως μέλος των Minus One)
  • Chris Ioannidis (Κύπρος  2016 ως μέλος των Minus One)
  • Constantinos Amerikanos (Κύπρος 2016 ως μέλος των Minus One)
  • Bryan Rice (Δανία 201o και 2014 – εθνικός τελικός)
  • Jonas Rasmussen (Δανία 2018)
  • Julie Berthelsen (Δανία 2019 – εθνικός τελικός)
  • Jüri Pootsmann (Εσθονία 2016)
  • Amaury Vassili (Γαλλία 2011)
  • Madame Monsieur (Γαλλία 2018)
  • Mariam Mamadashvili (Γεωργία 2016 – Eurovision Junior)
  • Benedikt Brynleifsson (Ισλανδία 2011 ως μέλος των Sjonni’s Friends)
  • Helga Möller (Ισλανδία 1986 ως μέλος των ICY)
  • Vincenzo Cantiello (Ιταλία 2014 – Eurovision Junior)
  • Jurgis Brūzga (Λιθουανία 2018 και 2019 – εθνικός τελικός)
  • Glen Vella (Μάλτα 2011)
  • Geta Burlacu (Μολδαβία 2008)
  • Petronela Donciu (Μολδαβία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Viorela Moraru (Μολδαβία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Alexandra Rotan (Νορβηγία 2019 ως μέλος τωνKEiiNO)
  • Liza Vassilieva (Νορβηγία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Ricardo Soler (Πορτογαλία 2008 και 2012 – εθνικός τελικός)
  • Ovi Jacobsen (Ρουμανία 2010 και 2014)
  • Paula Seling (Ρουμανία 2010 και 2014)
  • Bojana Stamenov (Σερβία 2015)
  • Zalagasper (Σλοβενία 2019)
  • Ainhoa Cantalapiedra (Ισπανία 2003 και 2010 – εθνικός τελικός)
  • Sofia Rol (Ουκρανία 2016 – Eurovision Junior)
  • Jake Shakeshaft (Ηνωμένο Βασίλειο 2016)

Το αποτέλεσμα

Έπειτα απο τον συνδυασμό των δύο ψηφοφοριών, μεγάλη νικήτρια του Eurostream 2020 αναδείχιηκε η Ισλανδία με το τραγούδι “Think About Things“. Η Ελλάδα κατέλαβε την 17η θέση με 142 βαθμούς.

Συνολικά καταμετρήθηκαν 115.000 ψήφοι από το τηλεοπτικό κοινό. Η Stefania με το “SUPERG!RL“, κατέλαβε σε αυτό την θέση με 130 βαθμούς οι οποίοι προσμετρήθηκαν στους μόλις 12 των κριτικών επιτροπών.


Μπορείτε να παρακολουθήσετε μεγάλο τελικό ΕΔΩ (μέρος 1ο) , ΕΔΩ (μέρος 2ο)ΕΔΩ (μέρος 3ο) και ΕΔΩ (μέρος 4ο)

“Eurostream 2020”: Δείτε τους φιναλίστ του πρώτου ημιτελικού!

Το Eurostream 2020 είναι μια πρωτοβουλία μεταξύ 20 ειδησεογραφικών μέσων του θεσμού της Eurovision, όπου, έπειτα από την ακύρωση του φετινού διαγωνισμού, προσπαθούν να δώσουν στο κοινό του μία “γεύση” από το ενδεχόμενο αποτέλεσμα του χωρίς αυτό να αντικαθιστά το τι επρόκειτο πραγματικά να συμβεί.

Την Τρίτη 5 Μαΐου, την Πέμπτη 7 Μαΐου – και τέλος το Σάββατο 9 Μαΐου, λαμβάνει χώρα ο διαδικτυακός διαγωνισμός streaming και υποστηρίζεται από διάφορα μέσα ενημέρωσης της Eurovision.

Περισσότερες λεπτομέρειες παρατίθενται παρακάτω:

  • Και οι τρεις παραστάσεις θα ξεκινήσουν στις 21:00 CET (22:00 ώρα Ελλάδος) – όπως συμβαίνει πάντα στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision.
  • Η ψηφοφορία θα αποτελείται από 50% επαγγελματίες μουσικούς (κριτική επιτροπή) και 50% ψηφοφορία κοινού. Θα είναι η ίδια μορφή με εκείνης της Eurovision.
  • Οι συμμετέχοντες τοποθετούνται στον ημιτελικό που είχαν ήδη συμμετάσχει στην κλήρωση κατανομής της Eurovision που πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιανουαρίου.
  • 10 χώρες από κάθε ημιτελικό θα συνεχίσουν στον τελικό όπου θα ενταχθούν από τις 5 μεγάλες χώρες της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Γερμανίας, της Γαλλίας και του Ηνωμένου Βασιλείου – και των Κάτω Χωρών που θα φιλοξενούσαν τον φετινό διαγωνισμό.

Η ψηφοφορία του κοινού ξεκίνησε νωρίτερα σήμερα, με τις κριτικές επιτροπές να έχουν ήδη βαθμολογήσει μία μέρα νωρίτερα. Για την Λετονία, το Ισραήλ και την Ρωσία, δεν υπήρξε κριτική επιτροπή, με το αποτέλεσμα αυτών να βασίστηκε στο αποτέλεσμα των επιτροπών των γειτονικών τους χωρών.

Μεταξύ των επιτροπών των χωρών, βρίσκονται και οι παρακάτω γνώριμοι καλλιτέχνες του διαγωνισμού:

  • Kejsi Tola (Αλβανία 2009)
  • Cesar Sampson (Αυστρία 2018)
  • Eldar Gasimov (Αζερμπαϊτζάν 2011)
  • Arytom Lukyanenko (Λευκορωσία 2017 ως μέλος των Naviband)
  • Georgi Simeonov (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Joanna Dragneva (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Zhana Bergendorff (Βουλγαρία 2018 ως μέλος των Equinox)
  • Bojan Jambrošić (Κροατία 2020 national final participant)
  • Pamela Ramljak (Κροατία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 2005 and Κροατία 2010 ως μέλος των Feminnem)
  • Andreas Kapatais (Κύπρος 2016 ως μέλος των Minus One)
  • Chris Ioannidis (Κύπρος  2016 ως μέλος των Minus One)
  • Constantinos Amerikanos (Κύπρος 2016 ως μέλος των Minus One)
  • Bryan Rice (Δανία 201o και 2014 – εθνικός τελικός)
  • Jonas Rasmussen (Δανία 2018)
  • Julie Berthelsen (Δανία 2019 – εθνικός τελικός)
  • Jüri Pootsmann (Εσθονία 2016)
  • Amaury Vassili (Γαλλία 2011)
  • Madame Monsieur (Γαλλία 2018)
  • Mariam Mamadashvili (Γεωργία 2016 – Eurovision Junior)
  • Benedikt Brynleifsson (Ισλανδία 2011 ως μέλος των Sjonni’s Friends)
  • Helga Möller (Ισλανδία 1986 ως μέλος των ICY)
  • Vincenzo Cantiello (Ιταλία 2014 – Eurovision Junior)
  • Jurgis Brūzga (Λιθουανία 2018 και 2019 – εθνικός τελικός)
  • Glen Vella (Μάλτα 2011)
  • Geta Burlacu (Μολδαβία 2008)
  • Petronela Donciu (Μολδαβία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Viorela Moraru (Μολδαβία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Alexandra Rotan (Νορβηγία 2019 ως μέλος τωνKEiiNO)
  • Liza Vassilieva (Νορβηγία 2020 – εθνικός τελικός)
  • Ricardo Soler (Πορτογαλία 2008 και 2012 – εθνικός τελικός)
  • Ovi Jacobsen (Ρουμανία 2010 και 2014)
  • Paula Seling (Ρουμανία 2010 και 2014)
  • Bojana Stamenov (Σερβία 2015)
  • Zalagasper (Σλοβενία 2019)
  • Ainhoa Cantalapiedra (Ισπανία 2003 και 2010 – εθνικός τελικός)
  • Sofia Rol (Ουκρανία 2016 – Eurovision Junior)
  • Jake Shakeshaft (Ηνωμένο Βασίλειο 2016)

Τα αποτελέσματα

Έπειτα απο τον συνδυασμό των δύο ψηφοφοριών, οι δέκα φιναλίστ από τον πρώτο ημιτελικό είναι, με τυχαία σειρά, οι:

  • Λιθουανία
  • Μάλτα
  • Ρουμανία
  • Σουηδία
  • Ρωσία
  • Ισραήλ
  • Νορβηγία
  • Αυστραλία
  • Αζερμπαϊτζάν
  • Βέλγιο

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον πρώτο ημιτελικό στο βίντεο παρακάτω:


Η διαδικάσία θα συνεχιστεί με τον δεύτερο ημιτελικό και στην συνέχεια με τον μεγάλο τελικό και την ανάδειξη του νικητή του Eurostream 2020!

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το έργο θα είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του Eurostream 2020.

Αδιέξοδο APON OGE DEMY | Νέο Τραγούδι & Music Video

Αδιέξοδο APON OGE DEMY |  Ο APON και ο OGE συναντούν μουσικά την Demy και πρωταγωνιστούν σε μία «εκρηκτική» συνεργασία, το «Αδιέξοδο», που κυκλοφορεί, μαζί με music video, από την Panik Records!

Read more

Κιβωτός Καίτη Γαρμπή Αντώνης Ρέμος | Νέο Τραγούδι & Music Video

Κιβωτός Καίτη Γαρμπή Αντώνης Ρέμος | Οι δύο καταξιωμένοι καλλιτέχνες σε ένα ντουέτο – μήνυμα αγάπης και αισιοδοξίας!

Read more

Eurovision Home Concerts: Δείτε το πέμπτο επεισόδιο!

Μέσω του επίσημου καναλιού του διαγωνισμού στο YouTube, δημοσιεύθηκε πριν λίγο το πέμπτο επεισόδιο των Eurovision Home Concerts τα οποία θα πραγματοποιούνται κάθε Παρασκευή.

Οι καλλιτέχνες της Eurovision ακολουθούν την τάση των καλλιτεχνών να ερμηνεύουν ζωντανή μουσική στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης για τους θαυμαστές τους. Κάθε συναυλία της Eurovision Home Concerts θα περιλαμβάνει πολλούς καλλιτέχνες που έχουν συμμετάσχει στην οικογένεια της Eurovision με την πάροδο των ετών, συμπεριλαμβανομένων και καλλιτεχνών από το 2020. Κάθε καλλιτέχνης θα εκτελέσει το δικό του τραγούδι και μια διασκευή από την 65χρονη ιστορία της Eurovision. Η επιλογή της διασκευής του τραγουδιού που θα ερμηνεύει ο κάθε καλλιτέχνης απόψε έγινε από όλους εμάς, μέσω ενός poll, μέσω των social media του διαγωνισμού.

Στο σημερινό πέμπτο επεισόδιο μπορείτε να παρακολουθήσετε τις παρακάτω ερμηνείες:

  1. VAL “Da Vidna”, “Rhythm Inside”
  2. Sandro “Running”, “Tonight Again”
  3. Tom Leeb “Mon Alliée (The Best In Me)”, “Arcade”
  4. Benjamin Dolic “Violent Thing”, “Beautiful Mess”
  5. Samanta Tina “Still Breathing”, “Shady Lady”
  6. Roxen “Alcohol You”, “Undo”
  7. Senhit “Freaky!”, “L’essenziale”
  8. Michael Schulte “You Let Me Walk Alone”, “Together”
  9. Zibbz “Stones”, “Nobody But You”

Δείτε το πέμπτο επεισόδιο στο βίντεο που ακολουθεί:

Ιάσονας Μανδηλάς Μόνο Εσένα | Νέο Single

Ιάσονας Μανδηλάς Μόνο Εσένα | Ο Ιάσονας Μανδηλάς, ένας από τους πιο hot νέους εκπροσώπους της pop σκηνής στην Ελλάδα, επέστρεψε με ολοκαίνουργιο single.

Read more

Katerine Duska Sanctuary | Νέο Single

Katerine Duska Sanctuary | Το “Sanctuary” είναι το πρώτο τραγούδι που επερχόμενου θεματικού EP που θα αποκαλυφθει σταδιακά μέσα στο 2020. Είναι ένα πολύ προσωπικό project που δούλεψε η Κατερίνα τα τελευταία δυο χρόνια.

Read more

Eleni Foureira YAYO | «Σαρώνει» με το νέο της hit

Eleni Foureira YAYO | Ακόμα μία θριαμβευτική επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ελένη Φουρέιρα, καθώς το νέο της διεθνές hit «YAYO» σημειώνει σαρωτική πορεία στα ψηφιακά charts και το YouTube, κατακτώντας την κορυφή!

Read more

Σερβία: Με τις Hurricane και το “Hasta La Vista” στο Ρότερνταμ!

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο και ο μεγάλος τελικός του Beovizija 2020, της 10η εκδοχής του θεσμού αυτού για την επιλογή της συμμετοχής της χώρας στο διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision.

Το show ξεκίνησε στις 22:00 ώρα Ελλάδος και έλαβε χώρα στο Studio 8 του RTS στο Βελιγράδι. Παρουσιαστές της βραδιάς ήταν οι Dragana KosjerinaJovan RadomirKristina Radenković και Stefan Popovi.

Στον αποψινό τελικό παρακολουθήσαμε τους 12 φιναλίστ να διαγωνίζονται για εισιτήριο για το Ρότερνταμ:

  1. Milan Bujaković feat Olivera Popović – “Niti”
  2. Hurricane – “Hasta la Vista” 
  3. Neda Ukraden – “Bomba”
  4. Andrija Jo – “Oči meduze”
  5. Igor Simić – “Ples za rastanak”
  6. Thea Devy – “Sudnji dan”
  7. EJO – “Trag”
  8. LIFT– “Samo mi kaži” 
  9. Ana Milenković – “Tajna”
  10. Naiva – “Baš baš” 
  11. Marko Marković – “Kolači”
  12. Bane Mojićević – “Cvet sa Prokletija”

To αποτέλεσμα

Το αποτέλεσμα κρίθηκε μετά από τη ψηφοφορία του τηλεοπτικού κοινού και της πενταμελούς κριτικής επιτροπής, με αναλογία 50/50. Νικήτριες αναδείχθηκαν οι Hurricane με το τραγούδι “Hasta La Vista”

Τα αναλυτικά αποτελέσματα είχαν ως εξής:

Draw Artist Song Televote Jury Total Place
Votes Points
2 Hurricane “Hasta la vista” 12 12 24 1
10 Naiva “Baš, baš” 4825 7 8 15 2
5 Igor Simić “Ples za rastanak” 3923 4 10 14 3
11 Marko Marković “Kolači” 5 6 11 4
9 Ana Milenković “Tajna” 8 3 11 5
4 Andrija Jo “Oči meduze” 10 1 11 6
3 Neda Ukraden “Bomba” 2965 2 7 9 7
12 Bane Mojićević “Cvet sa Prokletija” 4650 6 2 8 8
1 Milan Bujaković & Olivera Popović “Niti” 2544 1 5 6 9
6 Thea Devy “Sudnji dan” 0 4 4 10
8 LIFT “Samo mi kaži” 3454 3 0 3 11
7 EJO “Trag” 0 0 0 12

Πως σας φαίνεται ο 13ος εκπρόσωπος της Σερβίας στον διαγωνισμό της Eurovision;

Η Σερβία θα εμφανιστεί στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιτελικού στις 14 Μαίου